JAK SI VYBRAT SPRÁVNOU PODLAHU?

Zvolit správně podlahovou krytinu tak, aby se líbila, neokoukala a zároveň řadu let dobře a bezpečně sloužila, vyžaduje alespoň základní orientaci a informovanost.

Aby podlaha byla bezpečná, bez nerovností a zbytečných nedokonalostí, má velký vliv nejen samotná pokládka, ale také kvalita podkladu. A právě tato „neviditelná“ součást podlahy je základním předpokladem pro všechny typy podlahových krytin.

Podklad musí být pevný, rovný a suchý. Zatímco podlahu můžete s nadsázkou měnit třeba každý rok, kvalitní podklad by měl vydržet a sloužit beze změny. Každá větší nerovnost a hrubá nečistota se v průběhu užívání může nenávratně promítnout a narušit strukturu podlahy. Přičemž drobné nedokonalosti podkladu lze vyřešit pomocí samonivelační stěrky či spárovacího tmelu. Precizní zpracování jednoznačně vede k dlouhodobému kvalitnímu užívání podlahové krytiny.

 

Kterou kam?

K výběru je mnoho inovovaných materiálů (kupříkladu výrobní technologie vinylových podlah se ubírají k ekologické alternativě bez obsahu PVC, změkčovadel či chloru - SPC Rigidní podlahy), konstrukčních variant, barev a dekorů i cenových relací podlahových krytin.

Každý materiál má svá specifika, přírodní materiály hřejí ze své podstaty, dřevo je náročnější na péči a údržbu, laminát je odolný vůči zátěži, ale chladný a náchylný na vodu i výskyt kročejového hluku, tvrzený vinyl je pružný, odolný a nenáročný na údržbu, měkčené PVC v rolích je levné, nenáročné, nekvalitní produkty však mohou uvolňovat vyšší emise těkavých látek nebo mít kratší životnost, chladná dlažba skvěle vede teplo z podlahového topení, zároveň je „křehká“, koberce s dlouhým vlasem zadržují prach atd.

Odlišné technické a užitné vlastnosti i nároky na údržbu předurčují, že ne každá podlaha se hodí do všech místností.

Chodba a vstupní prostory

Vstupní místnost by měla být reprezentativní, zároveň snadno udržovatelná. Velmi důležitá je zde tzv. čisticí zóna, nejčastěji řešená rohoží, která zachytí všechny hrubší nečistoty, které do bytu vnášíme z venku.

Vhodné materiály: linoleum, tvrzený vinyl, ekologické elastické podlahy, kámen, lité podlahy

(Ne)vhodné materiály: dřevo, korek, laminát, koberce, PVC v rolích

 

Kuchyň

Podlaha v kuchyni by měla být odolná vůči nárazům, vodě, každodennímu užívání, dobře udržovatelná a nekluzká. V kuchyni se nemusíte bát „chladnějších“ materiálů. Ideální je možnost případné snadné opravy či výměny krytiny.

Vhodné materiály:  tvrzený vinyl, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy

(Ne)vhodné materiály: laminátová podlaha, koberec, krytiny s vyšším množstvím spár (pozor na odstín spár), dřevo (prostor kuchyně zvládne, ale není ideální)

Obývací pokoj

Místo odpočinku, reprezentativní prostor pro setkávání s rodinou i přáteli, volba podlahy je zde designovou záležitostí, měla by být příjemná na pohled i dotek a hřejivá.

Vhodné materiály: dřevo, ekologické elastické podlahy, linoleum, korek, tvrzený vinyl, laminát, koberec, ale i třeba litá podlaha v kombinaci s podlahovým topením

(Ne)vhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen

Ložnice

Podlaha zde nevyžaduje nároky na odolnost, měla by být hlavně útulná, příjemná pro bosou nohu, hřejivá a celkově „zdravá“, a to z hlediska složení i zadržování prachu apod.

Vhodné materiály: dřevo, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, laminát, případně koberec (pro alergiky méně)

(Ne)vhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen.

Dětský pokoj

Materiál musí být příjemný na dotek, hřejivý, zároveň odolný, dobře udržovatelný a „zdravý“, nealergenní.

Vhodné materiály: linoleum, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, korek, dřevo, případně laminát, který je odolný vůči oděru, zároveň však chladnější

(Ne)vhodné materiály: dlažba, lité podlahy, kámen

Pro další informace se podívejte se na následující skupiny produktů.

Menu

Aktuální kontakty

STYLE Floor Products s.r.o.

Sídlo společnosti

Dobrovského 999/4

Ostrava–Přívoz

702 00

Mobil: +420 603 289 246, +420 724 380 767

                  

 

Fakturační adresa

Oblouková 1300/9a

Ostrava - Polanka nad Odrou

725 25


IČ: 285 77 761

DIČ: CZ285 77 761

Sdílejte s námi

logo